
-700x700.jpeg)
-700x700.jpeg)

-300x300.jpeg)
-300x300.jpeg)
KASTELRUTHER SPATZEN®RUUSUS
Kuvaus
Kastelruther Spatzen® -ruusu on viehättävä maanpeiteruusu Tantaulta, joka kasvaa 40–60 cm korkeaksi ja 70–90 cm leveäksi. Se kukkii keskeytyksettä kesäkuusta lokakuuhun runsailla, pienillä, puhtaan valkoisista vaaleaan vaaleanpunaisiin kukilla (~2–4 cm), jotka avautuvat kupista ruusuun ja tuoksuvat lempeästi orvokeille. Kiiltävä, tauteja kestävä lehvistö ja tiivis, kaareutuva kasvutapa tekevät siitä ihanteellisen kivikkoihin, reunuksiin, ruukkuihin tai massaistutuksiin. Se on kestävä ja vaatii vähän hoitoa.
- Saatavilla: 3
- Kasvattaja: Ar B Agro
9.00€
Veroton: 7.44€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Peitetyt ruusut |
| Kasvattaja | Rosen Tantau |
| Korkeusluokka | 50-100 cm |
| Korkeus | 40-60 cm |
| Leveys | 50 cm |
| Edut | Erittäin kiiltävä, tummanvihreä lehdet; Erinomainen vastustuskyky sairauksille; Bush ylöspäin kasvava kasvillisuus; Voidaan istuttaa paitsi peiteruusuksi, myös pienissä ryhmissä pieniksi pensasruusuiksi; Soveltuu erityisesti istutettavaksi pienissä ryhmissä (mieluiten 4-5 tällaista ruusua 1 neliömetrillä istutusetäisyydellä 45-50 cm) sekä terasseille suuriin kukkaruukkuihin ja -altaisiin. |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Valkoinen |
| Väri | Lumivalkoinen, lähes huomaamaton, pehmeä vaaleanpunainen sävy |
| Kukkatäyte (★★★) | ★★★ |
| Kukan koko | Pieni |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Yksityiskohdat | Kevyt, erittäin miellyttävä orvokkien tuoksu |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★★☆☆☆ |


_HD-600x600.jpg)



-600x600.jpeg)



-600x600.jpeg)


