OMENANKUKKA
Kuvaus
OMENANKUKKA on hurmaava latvialainen floribunda-ruusu, jonka on jalostuksellisesti kehittänyt Jānis Rukšāns. Ruusu on nimetty omenankukan mukaan sen herkän vaaleanpunaisten, hieman tuoksuvien kukkien ansiosta, jotka kukkivat terttuina. Ruusulla on tiivis, tuuhea kasvutapa, joka yleensä saavuttaa 60–80 cm korkeuden, minkä vuoksi se soveltuu hyvin reunuksiin, pieniin puutarhoihin tai ruukkuihin. OMENANKUKKAA arvostetaan toistuvasta kukkimisesta kesän alusta syksyyn ja hyvästä kestävyydestä yleisimpiä ruusutauteja vastaan. Ruusu on romanttinen väriltään ja siisti muodoltaan, mikä tekee siitä erinomaisen sekä muodollisiin että maalaistyylin istutuksiin.
- Saatavilla: 55
- Kasvattaja: Ar B Agro
10.00€
Veroton: 8.26€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Puiston ruusut |
| Korkeusluokka | 150-200 cm |
| Korkeus | 150-200 cm |
| Leveys | 80 cm |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Vaaleanpunainen |
| Väri | Pinkki valkoisella |
| Kukkatäyte (★★★) | ★☆☆ |
| Kukan koko | Keskimäärin |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★☆☆☆☆ |











-600x600.jpeg)

