-700x700.jpg)

-300x300.jpg)

SCHONE MAID®
Kuvaus
'SchöneMaid' on elegantti, nostalginen hybridirruusu, jonka esitteli RosenTantau. Se kasvaa rehevänä, pystykasvuisena pensaana noin 70–100 cm korkeuteen kiiltävine, tummanvihreine, taudeille kestäväne lehdistöineen. Tällä ruusulla on suuret, 10–12 cm halkaisijaltaan, täysin täyteläiset, maljamaiset vaaleanpunaiset kukat runsaalla, hedelmäisellä tuoksulla, joka on ihanteellinen leikkaamiseen. Se kukkii varhain ja toistuvasti kesästä syksyyn. Erinomaisesti sopii romanttisiin puutarhoihin, sekaryhmiin ja hämmästyttävänä leikkokukkana — yhdistäen vintage-viehätyksen, voimakkaan tuoksun ja luotettavan suorituskyvyn.
- Saatavilla: 129
- Kasvattaja: Ar B Agro
11.00€
Veroton: 9.09€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Hybridi teeruusu |
| Kasvattaja | Rosen Tantau |
| Haitat | Tälle ruusulle on erityisen suositeltavaa löytää hyvä istutuspaikka, jossa se altistuu aamuauringolle, ja sitä kannattaa myös seurata, että se saa riittävästi tarvittavia ravinteita. |
| Korkeusluokka | 50-100 cm |
| Korkeus | 70-100 cm |
| Leveys | 50 cm |
| Edut | Varhainen kukinta, voimakas kasvillisuus ja erittäin tyylikkäät kukat, joilla on voimakas tuoksu. Erittäin hyvä vastustuskyky sairauksia vastaan, erityisesti ruskeatäplälle ja härmäsienelle. Sopii täydellisesti sekakukkapenkkiin muiden ruusukasvien ja perennojen kanssa. Sen voi myös istuttaa suureen kukkaruukuun. Sopii hyvin leikkokukille. |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Vaaleanpunainen |
| Väri | Pehmeä "vauvan pinkki" sävy, joka vaalenee ruusun kukkiessa, mutta on täysin vadelmanpunainen ruusun silmussa |
| Kukkatäyte (★★★) | ★★★ |
| Kukan koko | Erittäin suuri |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Yksityiskohdat | Voimakas hedelmäinen tuoksu |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★★★★★ |




-600x600.jpeg)







-600x600.jpeg)