





ALEXANDRA® - PRINCESSE DE LUXEMBURG
Kuvaus
ALEXANDRA® – PrincessedeLuxembourg ruusu on siro, taudeille kestävä pensasruusu, jonka Kordes jalosti vuonna 2009. Se muodostaa suuria, tuuheita, vanhanaikaisia kukkia hellästi vaaleanpunaisesta tummanpunaiseen väriin, jotka pysyvät pystysuorissa, kevyesti kaarevissa varsissa. Sillä on kevyesti makea tuoksu ja jatkuva kukinta myöhäiskeväästä syksyyn. Kasvi kasvaa noin 1,2–1,8 m korkeaksi ja 0,5–0,9 m leveäksi, sillä on kiiltävä, nahkamainen lehvistö, ja se on erittäin kestävä tauteja ja sääolosuhteita vastaan. Se on kuuluisa vahvasta terveydestään ja romanttisesta viehätysvoimastaan, minkä vuoksi se sopii erinomaisesti reunuskasveiksi, ruukkuihin ja puutarhan keskipisteiksi.
- Saatavilla: 42
- Kasvattaja: Ar B Agro
11.00€
Veroton: 9.09€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Floribundroosit |
| Kasvattaja | W. Kordesin Söhne |
| Korkeusluokka | 100-150 cm |
| Korkeus | 150 cm |
| Leveys | 80 cm |
| Edut | Kukinta usein touko-kesäkuusta pakkasiin asti; Korkea vastustuskyky sairauksille, erityisesti härmäsienelle; Erittäin vahva, ylöspäin kasvava kasvillisuus romanttisilla hieman roikkuvilla kukilla. |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Vaaleanpunainen |
| Väri | Laaja valikoima vaaleanpunaisia sävyjä - alkaen pehmeästä, erittäin vaaleanpunaisesta sävystä ulkolehdissä, siirtyen vähitellen viileään, ruusuisen vaaleanpunaiseen sävyyn ja päättyen lämpimään ruusuisen vaaleanpunaiseen sävyyn keskellä |
| Kukkatäyte (★★★) | ★★★ |
| Kukan koko | Iso |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Yksityiskohdat | Lievästi makea |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★★★☆☆ |




-600x600.jpeg)






-600x600.jpeg)



-600x600.jpeg)
