





LAMPION®
Kuvaus
Lampion® on voimakas floribunda-ruusu (~70–100 cm korkea) Tantaulta. Se kukkii kirkkaan keltaisina, erittäin täyteläisinä 6–8 cm kukkatertuissa, joiden terälehvien reunat ovat punaisesti liekehtivät ja muistuttavat hehkuvia paperilyhtyjä. Kiiltävä, taudeille kestävä lehvistö, uudelleen kukkiva ja erinomaisesti sopiva leikkonaaksi — ihanteellinen penkkeihin, ruukkuihin tai yhdistettyihin penkkeihin.
- Saatavilla: 18
- Kasvattaja: Ar B Agro
9.00€
Veroton: 7.44€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Floribundroosi |
| Kasvattaja | Rosen Tantau |
| Korkeusluokka | 50-100 cm |
| Korkeus | 70-100 cm |
| Leveys | 60 cm |
| Edut | Erittäin vahva, tiheä kasvillisuus ja erittäin vahvat versot; Erinomainen vastustuskyky sairauksille; Koristeellinen, tummanvihreä, kiiltävä lehti; Kukkii runsain rypäleissä, joissa on 3 - 4 silmua sivuilla; Erinomainen talvikestävyys; Soveltuu hyvin leikkokukille; On suositeltavaa istuttaa ryhmissä (mieluiten 4 tällaista ruusua 1 neliömetriä kohti, istutusetäisyys 50 cm), sekä sekaruusupenkkeihin, perennopeenkkeihin, reunuksiin jne. |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Keltainen |
| Väri | Jokainen kukka on ainutlaatuinen ja voi olla joko pehmeänkeltainen punertavilla täplillä tai pastellinpunainen |
| Kukkatäyte (★★★) | ★★★ |
| Kukan koko | Keskimäärin |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★☆☆☆☆ |




-600x600.jpeg)







-600x600.jpeg)



-600x600.jpeg)