





LYON LUMIERES® Meivanae
Kuvaus
LyonLumières®Meivanae, Meilland-lajikkeen teehybridiruusu, on pensas (~80 × 60 cm), jossa on ilmeikkäät, täyteläiset, spiraalimuotoiset kukat (~11 cm), jotka hohtavat kermanvalkoisesta vaaleaan vaaleanpunaiseen väriin, usein reunoissa tai karmiininpunaisia kirjavia kuvioita. Se säteilee runsasta, mausteista verbeenan tuoksua, kukkii aaltoilevasti keväästä pakkasiin asti ja ylpeilee erinomaisella taudinkestävyydellä. Palkinto on myönnetty kestävyydestä ja soveltuu ihanteellisesti puutarhaan tai maljakossa käytettäväksi.
- Saatavilla:
- Kasvattaja: Ar B Agro
15.00€
Veroton: 12.40€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Hybridi teeruusu |
| Kasvattaja | Meilland International SA |
| Haitat | Ruusun lehdet voivat olla hieman pronssia "vauva"-vaiheessa, mutta muuttuvat vihreäksi satiiniksi ruusun kypsyessä. |
| Korkeusluokka | 50-100 cm |
| Korkeus | 80 cm |
| Leveys | 50-60 cm |
| Edut | Helppo kasvattaa ja ylläpitää; Kukkii taukoamatta touko-kesäkuusta pakkasiin asti; Tummanvihreä satiinilehtiö ja vahva, pystysuora kasvu; Erinomainen taudinkestävyys, tuntuu hyvältä myös viileässä ja kosteassa ilmastossa. |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Valkoinen, Keltainen, Pinkki |
| Väri | Hohtavat kerman ja karmiininpunaisen sävyt. Jokainen ruusun kukka on ainutlaatuinen, ja se sävyttää jokaisen terälehdensä pehmeän vaaleanpunaisen ja kerman sävyihin, ja kimaltelevilla ruusunbeigillä korostuksilla on korostettu enemmän tai vähemmän voimakasta karmiininpunaista. Kun ne kukkivat, aurinko muuttaa ne syvän vaaleanpunaisesta vaaleanpunaiseksi, mikä antaa jokaiselle ruusulle kaksisävyisen ilmeen, joka näyttää sulaneen kauneimpaan vaikutukseen. |
| Kukkatäyte (★★★) | ★★★ |
| Kukan koko | Iso |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Yksityiskohdat | Voimakas tuoksu, jossa aniksen ja pippurin vivahteita verbenan tuoksulla |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★★★★★ |




-600x600.jpeg)







-600x600.jpeg)
