



FRESIA®
Kuvaus
Fresia® on kultaisenkeltainen floribunda-ruusu, joka kasvaa noin 70 cm korkeaksi ja 60 cm leveäksi. Sillä on keskikokoiset tai suuret täyteläiset kukat (7–9 cm, 25–40 terälehteä) terttuina, voimakas itämaisen mausteinen tuoksu (iirikset, patšuli, jasmiini litsin ja vaniljan vivahteilla), ja se kukkii toistuvasti alkukesästä pakkasiin saakka. Erinomaisen taudinkestävä, talvenkestävä, kiiltävine lehvistöineen ja väriltään auringossa haalistumaton – loistava valinta penkkeihin, ruukkuihin tai pensasaitoihin.
- Saatavilla: 19
- Kasvattaja: Ar B Agro
11.00€
Veroton: 9.09€
Saatavilla olevat vaihtoehdot
Turvallinen valinta. Ruusuillamme on maksullinen lisäyslupa ja lajikkeet hankitaan suoraan jalostajalta, mikä takaa asiakkaillemme korkeimman laadun lisäksi alkuperäisten ruusulajikkeiden vastaanottamisen ja kunnioituksen näiden lajikkeiden tekijöitä kohtaan.
| TIETOJA RUUSUKASVISTA: | |
| Tyyppi | Floribundroosit |
| Kasvattaja | W. Kordesin Söhne |
| Korkeusluokka | 50-100 cm |
| Korkeus | 70 cm |
| Leveys | 40 cm |
| Edut | Erinomainen talvikestävyys |
| TIETOJA KUKKASTA: | |
| Hallitseva väri | Keltainen |
| Väri | Sitruunankeltainen |
| Kukkatäyte (★★★) | ★★★ |
| Kukan koko | Keskimäärin |
| TIETOJA HAJUSTA: | |
| Yksityiskohdat | Tämä ruusu houkuttelee salaperäisellä, itämaisella mystisellä tuoksulla. Melkein narkoottinen tuoksu lumoaa vivahteilla iiristä ja patsulia. Se yhdistyy jasmiinin tai ylang-ylangin kaltaisiin aistillisiin kukkapiirteisiin. Hedelmäiset tuoksut, kuten litsi ja omena, lisäävät erityistä harmoniaa. Lopuksi tuoksussa paljastuu pehmeä samettinen vanilja ja aprikoosit.Tuoksun maksimivoimakkuus saavutetaan illalla. |
| Intensiteetti (★★★★★) | ★★★☆☆ |










-600x600.jpeg)








-600x600.jpeg)

